Do każdej piły formatowej Quad gratis.

Sektorowy Program Operacyjny dla branży meblarskiej

15 Lipiec 2015

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), wychodząc naprzeciw potrzebom i wyzwaniom rozwojowym innowacyjnych polskich przedsiębiorstw oraz instytucji z nimi powiązanych, takich jak stowarzyszenia i izby gospodarcze, uruchomiło tzw. programy sektorowe.

Wspomniane programy służą finansowaniu prac badawczo-rozwojowych (B+R) w przedsiębiorstwach w danym sektorze gospodarki ze środków unijnych z I Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Okno szans otwarte
W ramach zatwierdzonego przez NCBR programu sektorowego ogłaszane będą nabory wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych zgodnych z agendami badawczymi wskazanymi w programie. Nabory te będą otwarte dla wszystkich przedsiębiorców, w tym działających w ramach konsorcjów obejmujących podmioty danego sektora (tj. nie tylko dla podmiotów zrzeszonych w ramach podmiotu składającego wniosek o ustanowienie programu). W celu przygotowania programów, które w najwyższym stopniu będą spełniały oczekiwania poszczególnych branż, konieczne jest rozpoznanie potrzeb i potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjnego poszczególnych sektorów gospodarki. Warto pamiętać, iż programy sektorowe mogą służyć realizacji przedsięwzięć ważnych dla rozwoju regionalnych i krajowych inteligentnych specjalizacji. Stworzenie takiego programu dla meblarstwa otworzy możliwości rozwoju branży poprzez tworzenie
unikalnego know-how, które w efekcie powinno przyczyniać się do kreowania przewagi konkurencyjnej rodzimych przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej.

W grupie siła
Wnioskodawcami mogą być podmioty zrzeszające, na zasadzie dobrowolności i według kryterium przynależności do danej branży, przedstawicieli danego sektora gospodarki (przedsiębiorstwa, jednostki naukowe itp.), reprezentujących interesy swoich członków i organizujących działalność danego sektora (np. izba gospodarcza, stowarzyszenie branżowe, platforma technologiczna). W przypadku, gdy wnioskodawca nie posiada osobowości prawnej, studium w jego imieniu może złożyć tylko jego uprawniony reprezentant będący przedsiębiorcą, izbą, stowarzyszeniem itp., czyli posiadający osobowość prawną. W celu ubiegania się o stworzenie puli środków finansowych dla konkretnej branży należy złożyć w NCBR studium wykonalności zawierające określone przez Centrum elementy. Studium wykonalności stanowi uzasadnienie uruchomienia przez Centrum nowego programu sektorowego. Zawiera ono m.in. pogłębioną analizę danego sektora, opis najistotniejszych wyzwań i przedstawienie problemów, których rozwiązaniu ma służyć realizacja danego programu. Głównymi celami studiów wykonalności
są:
- zebranie informacji o potencjale badawczo-rozwojowym i innowacyjnym poszczególnych sektorów gospodarki,
- zebranie informacji o potrzebach poszczególnych sektorów gospodarki,
- uzyskanie propozycji strategicznych agend badawczych, których wdrożenie przyczyni się do rozwiązania zdefiniowanych problemów poszczególnych sektorów gospodarki.

Więcej dowiesz się w Kurierze Drzewnym 2/2015

Powrót Zobacz wszystkie

Ostatnio dodane