Do każdej piły formatowej Quad gratis.

Biomasa w przemyśle drzewnym

Biomasa w przemyśle drzewnym
27 Siepień 2015

Biomasa drzewna cennym nośnikiem energii

Naturalną konsekwencją rozwoju gospodarczego jest wzrost zapotrzebowania na energię. Węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny to powszechnie stosowane paliwa konwencjonalne, których zasoby powoli wyczerpują się. Czy jest więc jakaś alternatywa dla nieodnawialnych nośników energii?

Pojęcie biomasy
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004 roku biomasą nazywamy „stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, pochodzące z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej oraz leśnej, a także przemysłu przetwarzającego ich produkty, a także części pozostałych odpadów, które ulegają biodegradacji” - (Dz. U. Nr 267, poz. 2656).
Z kolei wg definicji Unii Europejskiej biomasa to „podatne na rozkład biologiczny frakcje produktów, odpady i pozostałości przemysłu rolnego (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych z nim gałęzi gospodarki, jak również podatne na rozkład biologiczny frakcje odpadów przemysłowych i miejskich” - (Dyrektywa 2001/77/WE).
Mówiąc językiem bardziej przystępnym, biomasą jest to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, która, dzięki udziale prostych organizmów żywych jak bakterie czy grzyby i pod wpływem czynników naturalnych: promieniowania słonecznego, wody i tlenu z powietrza, ulega rozkładowi do związków nieorganicznych. Biomasą są więc wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a także pozostałości z produkcji rolnej i leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne - z gospodarstw domowych.

Biomasa jako paliwo
Można zaryzykować stwierdzenie, że biomasa jest najstarszym odnawialnym źródłem energii, bo czyż to nie nasi przodkowie już w początkach XX wieku używali drewna jako podstawowego surowca energetycznego? Choć później jego miejsce zajęły paliwa kopalne, to jednak zwiększająca się świadomość tego, że wykorzystanie węgla, gazu czy ropy naftowej jest znacznie szybsze niż uzupełnianie ich zasobów, zmusiła do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. I tak biomasa stała się głównym nośnikiem energii odnawialnej wykorzystywanym w naszym kraju i jej udział w bilansie paliwowym rośnie z roku na rok. Kryterium podziału biomasy może być jej stan skupienia - występuje w trzech stanach skupienia i jest surowcem dla produkcji biopaliw stałych, płynnych bądź gazowych. Z kolei ze względu na rodzaj surowca można wyodrębnić biomasę pochodzenia rolniczego (biomasa agro) i biomasę pochodzenia drzewnego (biomasa drzewna). 

Więcej dowiesz się w Kurierze Drzewnym 6/2015

Autor: Piotr Kmiecik

Powrót Zobacz wszystkie

Ostatnio dodane